Strani

ponedeljek, 28. november 2011

Božični venček

Letos sem si prvič omislila božični venček za na vrata moje sobe. V bistvu je bolj on našel mene, kot pa jaz njega. Objavljam ga zato, ker je zelo enostavno narejen, iz majhnih razrezanih deščic, ki so zbite v krog. Če koga zamika predbožično usvarjanje;)


Ker se je venček izkazal za pretežkega, da bi visel na vratih, ga imam zdaj na mizi, rešile pa so me 4 dišeče Ikeine svečke, ki kot zanalašč pašejo vanj:) Na spodnji sliki pa najdete še nekaj idej kako si lahko sami zanimivo popestrite vrata;)

 Slike: Pinterest

nedelja, 27. november 2011

Okusen in zdrav zajtrk

Zajtrk se lahko hitro spremeni tudi v okusno sladico:) Skrivnost je v miksanju sestavin, ki bi jih najbrž zjutraj  z veseljem zaužili in sestavin, ki bi jih zaradi hranilne vrednosti naj zaužili:)


Sestavine tega hranljivega in okusnega napitka so:


4 dl mandljevega ali sojinega mleka
Pest mandljev
Dve pesti raznoraznih kosmičev
Pest bučnih in sončničnih semen
1 banana
Par kapljic agavinega sirupa ali domačega medu
2 žlici semen Chia (te predhodno namakamo v vodi približno 10 min)
2 žlici kokosovih kosmičev (posip)


Vse skupaj zmiksamo, da dobimo gosto zmes, ki jo lahko jemo z žlico in tako zaužijemo vse hranljive sestavine brez dodatnega hrustanja:)

Še na kratko o semenih Chia:


Chia (Salvia hispanica L.) je rastlina, ki izhaja iz družine meta, poznali pa so jo že Maji, Azteki in indijanci, kar 3500 let pr.n.š. Chia semena so bila tako dragocena, da so jih uporabljali za plačilno sredstvo. Zelo učinkovita je bila kot „gorivo“ lovcem in bojevnikom, saj jim je dajala energijo in moč čez cel dan.

Presenetljivi pozitivni učinki Chie:
- najbogatejši vir rastlinskih Omega 3 maščobnih kislin od sedaj poznanih raslin na svetu
- izredno bogata z antioksidanti
- bogata z vitamini (A, B1, B2, B3, B6, B8, E)
- vsebuje veliko mineralov (kalcij, kalij, magnezij, fosfor, železo, natrij, cink,...)
- znižuje visok krvni tlak
- preprečuje nastanek krvnih strdkov
- preventivno deluje proti rakavim obolenjem
- pomaga preprečevati nastanek bolezni srca in ožilja
- uravnava krvni sladkor
- pomirja prebavo
- pomaga pri hujšanju (zaradi svoje hidrofilne sposobnosti, daje v želodcu občutek sitosti)
- vsebuje ogromno hranljivih vlaknin, kar pomaga pri čiščenju črevesja, ter zmanjšuje tveganje za nastanek bolezni
- zveča absorpcijo hranil
- lajša menstrualne težave
- primerna za ljudi, ki imajo težave z visokim holesterolom
- dviguje imunski sistem
- krepi lase, ter vrača koži svežino

CHIA vsebuje kar:
· 2x več Omega 3 maščobnih kislin kot atlantski losos,
· 3x več antioksidantov kot sveže borovnice,
· 5x več kalcija kot mleko,
· 3x več železa kot špinača,
· 2x več kalija kot banana!

Ker Chia semena ne spremenijo okusa jedi, se jih lahko dodaja povsod, priporočamo, da jih ne segrevate, saj s tem ohranijo vse svoje koristne lastnosti.

Vir informcij o Chia semenih tukaj

sreda, 23. november 2011

ponedeljek, 21. november 2011

Avokadov namaz z ingverjem in črnim sezamom

O namazu iz avokada sem že pisala. Tokrat sem ga preizkusila v kombinaciji z novimi sestavinami. Česen je zamenjal ingver, dodala pa sem tudi pražena semena črnega sezama.


Avokado olupimo, ločimo od koščice in meso gladko zmečkamo, da dobimo mazljivo zmes. V to zmes dodamo par kapljic limone, da namaz zaščitimo pred oksidacijo. Dodamo žlico olivnega olja, nariban ingver ter malo petršilja ali drugih začimb. Vse skupaj posolimo, popopramo in med tem v ponvi brez olja popražimo še črni sezam. Pustimo ga le kakšno minutko, toliko da slišimo nežno pokanje semen. Semena posujemo po namazu in si ga takoj privoščimu na kosu kruha;) 


Obstaja več vrst sezama. Temnejše vrste so bolj aromatične in so najbolj bogate glede na vsebinsko sestavo. Črna semena pa so najboljša, ker lahko shranijo največ sončne energije. Črni sezam je praoblika sezama in izvira iz Azije. Znan je bil že v antiki in ajurvedski medicini, in sicer kot odlično zdravilo za pospeševanje izgradnje kosti in tvorbe hrustanca. Znanstvene raziskave so potrdile, da črni sezam krepi kosti, kožo, lase in tkiva. Izbrani črni sezam je močno pražen, da zagotovi kar najboljši okus. Primeren je za japonsko, kitajsko in zahodno kuhinjo. S črnim sezamom lahko posujete riževe kroglice, rezance in druge testenine. Primeren je za omake, posip raznih jedi in solat, uporablja pa se ga lahko tudi pri peki kruha ali peciva.

vir: Vizita.si

nedelja, 13. november 2011

Slavospev hortenzijam

Hortenzije so navidez zelo preproste rože, ki nam vzbujajo prijeten občutek staromodnosti in hkrati tudi domačnosti. To pa zato, ker so že od nekdaj tu. Bohotijo se na babičinem vrtu, kukajo skozi sosedovo ograjo, rastejo v loncu na balkonu in za šolo ob igrišču. Ker nas ves čas spremljajo, smo jih nekako navajeni in zato si nikoli zares ne vzamemo časa, da bi jih občudovali. Da bi vam dokazala, da so vsekakor vredne občudovanja in tudi kakšnega vzihljaja, sem sestavila spodnji kolaž...

 Vir slik: Pinterest

Hortenzije cvetijo od julija do zgodnje jeseni in takrat je tudi pravi čas, da jih utrgamo in posušimo. Če bi posušili poletne cevtove, ki so sicer barvno najbolj živi, bi se lahko zgodilo, da bi posušen cvet takoj izgubil barvo in postal rjav. Posušeni jesenski cvetovi  pa  vam bodo, brez da bi posebej izgubili barvo, lepšali dom še vse leto...
Sama sem imela srečo, da sem danes našla še dokaj ohranjene cvetove, ki so zanimivo dvobarvni in pripravljeni na sušenje. Nekje sem zasledila, da je za sušenje hortezij najbolj primeren naraven način. To pomeni, da damo cvetove brez listja v vazo, katero do polovice napolnimo z vodo. Voda bo postopoma pojenjala, cvetlice pa se bodo lepo posušile, ne da bi izgubile barvo.


četrtek, 10. november 2011

Ko te prepriča dizajn




Moje nakupovanje z očmi se še kar ni končalo in tako sem prejšnji teden med pohajkovanjem po Ljubljani po naključju zavila v lokal Fejstmeni na Cankarjevi ulici. Zaželela sem si zdrav obrok in lokal se mi je že od zunaj zdel kot nalašč za to. Poleg imenitne poudbe, ki bolj kot za obrok pride v poštev tudi za raznorazna darila, so me najbolj očarale stekleničke znamke firefly. Privoščila sem ti tole spodnjo in moram reči, da me je poleg embalaže navdušila tudi vsebina.

Zgodba pijač firefly je nastala tako, da sta njena ustanovitelja v želji po zdravih in hranilnih pijačah začela s svojo znamko. Pijače tako vsebujejo naravne sestavine in so brez umetnih dodatkov. To pa ni vse. Izvirni so tudi okusi, saj njihovo poslanstvo poleg tega, da mora biti pijača okusna, osvežujoča in naravna, vsebuje tudi vizijo, da mora biti nenavadno dobra. In tukaj se začne igra zanimivih sestavin. Moj izbira, Okus po Britaniji, je tako vseboval malino, robido, zeleno jabolko, ingver in guarano:)


Ljubka je tudi njihova spletna stran, kjer lahko zveste več o njihovih produktih...

torek, 1. november 2011

Šmartinsko jezero

Da bi si napolnili dušo in zbistrili um, je včasih potrebno oditi v neznano. Naše prve misli ob tem ponavadi odtavajo daleč v tujino, medtem ko bo sledeča objava dokazala, da je včasih potrebno le malo pobrskati po skritih kotičkih v Sloveniji.
Eden izmed teh je gotovo Šmartinsko jezero, ki je s svojo neokrnjeno naravo privlačna destinacija za sprehod ali krajši izlet. Jezero je od centra Celja oddaljeno dobre 3 km, do njega pa vodi idilična peš pot, ki jo lahko začnemo že pri cerkvi Sv. Duha in traja okoli 20 minut. Pot se vijugasto vije čez polja, skozi gozdiček, čez mostičke vse do jezera, kjer se ne konča, ampak vas vodi dalje in ponuja možnost, da se ob pogledu na jezero sprostite na eni izmed številnih klopi ob poti. 


 
Sprehodu ob jezeru dajejo poseben čar jesenske barve, a je kraj vsekakor krasna destinacija za toplejše spomladanske ali poletne dni, ko lahko s seboj vzamete odejo in piknik košaro. Zelenice tik ob jezeru so namreč odlična lokacija za poležavanje v travi. Tukaj pa se zgodba Šmartinskega jezera ne konča, ampak se nadaljuje v naslednjo objavo o Zelen' dolu;)

ponedeljek, 31. oktober 2011

Romantično-nostalgična vasica Zelen' dol


Tri simpatične lesene hišice (Stanko, Karlo in Pavlo), zgrajene v finskem stilu, krasijo vasico Zelen' dol, ki je zrasla ob Šmartinskem jezeru. Zgrajene so iz posebne vrste lesa, plemenitega, dišečega, počasi rastočega in trpežnega finskega bora. 
Odprto ognjišče v notranjosti hišic obkrožajo preproste lesene klopi, toplo pogrnjene z živalskimi kožuščki. Hiške so namenjene druženju ob toplem ognjišču ali prirejanju piknikov. Primerne so za 12-15 ljudi, katerim je blizu narava, les, ogenj in intimno vzdušje.

Okolica hišk je domiselno urejena z drobnimi malenkostmi, kot so prostori za zaljubljene, bralnim kotičkom pod krošnjami in Zeln' dol barom, najbolj zelenim barom pod krošnjami, ki ima pestro naravno ponudbo (bezgov sok z ingevrjem, lipov sok, melisin sok z meto...) Ob vsem tem, pa hiške obkrožajo še lesene table z zanimivimi napisi...

"Kdor samo hodi in gleda daleč pred seboj, pohodi stvari, ki jih išče.."

Vir slik: Napovednik

Žajbelj

Žajbelj je že v starem Rimu užival velik ugled kot dragocena zdravilna rastlina. Najverjetneje je v 6. stoletju prišel v Srednjo Evropo preko Alp v prtljagi benediktinskih menihov. Od takrat so ga vzgajali na samostanskih vrtovih. V srednjem veku je postal zelo priljubljena začimba in ta status se je ohranil vse do danes.
Uporabni deli
Nabiramo liste, ki nam koristijo tako sveži, kot posušeni ali kot surovina za izdelavo vrhunskega eteričnega olja.

Načini uporabe
KulinarikaListi, posušeni ali sveži, so dobra začimba zlasti za mesne in ribje jedi. Dodajamo ga lahko tudi juham iz stročnic, krompirja, enolončnicam, raznim omakam in prelivom. Dober sloves je pridobil tudi v kisu, sirnih namazih in maslu. Skratka vsestranska začimba, ki jo odlikuje močan okus.
Uporabni so tudi cvetovi, ki jih potresemo po raznih solatah.


Gospodinjstvo
Suhe liste ali blazinice odišavljene z eteričnim oljem dajemo v omare, saj vonj preganja molje in drug mrčes. Suhe liste pa lahko tudi žgemo na žerjavici, da nevtraliziramo razne neprijetne vonjave ali jih prekuhamo in uporabimo za razkuževanje prostorov. 

Kozmetika
S poparkom dobimo čistilni losijon za kožo, uporabimo ga pa lahko tudi za spiranje in potemnitev sivih las. Z listi lahko drgnemo zobe, da povrnemo belino ali jih uporabimo kot sestavino za izdelavo ustne vodice. 

Zdravilstvo
Pripravki iz žajblja, ki jih grgramo, so najbolj idealno sredstvo proti vsem vrstam vnetja žrela. Uporabimo ga lahko tudi za spiranje ust pri težavah povezanih z razjedami v ustih ali vnetju dlesni. Zunanje ga uporabljamo tudi kot antiseptik, zaustavlja kri in zdravi rane.
Notranje se koristi predvsem pri vnetjih prebavil, dihal in izločal. Lajša krče prebavil in deluje nanje vzpodbudno. Pri dihalih deluje kot balzam in pomirja astmatične napade. Zmanjšuje potenje in znižuje količino sladkorja v krvi. Pomaga sprožiti zaostalo menstruacijo in je koristen pri zdravljenju težav v menopavzi. Cenjen je tudi kot krepčilo za živce, saj hkrati pomirja in vzpodbuja živčevje.

Poparek za notranjo uporabo
2,5 g zelišča poparimo z 2,5 dl vode. Pustimo stati 10 minut nakar precedimo. Popijemo do tri skodelice na dan pol ure pred obrokom. 

Poparek za zunanjo uporabo
20 g zelišča poparimo s pol litra vode. Pustimo stati 10 minut nakar precedimo. S poparkom umivamo in izpiramo obolelo mesto ali uporabimo za grgranje. 

Liker z žajbljem 
V kozarec za vlaganje damo plast žajblja, posujemo s plastjo sladkorja itd. Zapremo in postavimo na sonce. Po približno treh tednih precedimo dobljen sirup in dodamo po okusu domače žganje, najbolje sadjevec. Ustekleničimo in dobro zapečatimo. Postrežemo kot aperitiv.

Vir: Dvorec Trebnik

petek, 28. oktober 2011

Zgodba o mali Dorimu


Mavrični gozd se lesketa v soncu. Veliko drevo z najvišjimi vejami lovi šibkejše sončne žarke in jim pomaga prodreti do tal. Rdeča barva žari kot ogenj, oranžna sladko diši, rumena se spogleduje s soncem in ga vabi na klepet. Zelena zbira odtenke in poskuša zmešati najlepšo zeleno barvo v gozdu, modra se uči šumeti kot morje, vijolična pred ogledalom občuduje svojo lepoto.Veliki metulji plešejo na nežne melodije čričkov, pisanih ptičev in vilinskih godcev ter s krili ustvarjajo prijeten vetrič.

V Mavričnem gozdu je veselo. Dehteče rože, ki se v najrazličnejših barvnih odtenkih priklanjajo soncu, s čašami nazdravljajo pisani naravi.
***

V odprtini največjega drevesa živi mala Dorimu - deklica, ki zbira sanje …
 ***

S temi vrsticami se prične Zgodba o mali Dorimu, ki jo je napisala Živa Voga svoji mami za rojstni dan. Namenjena je vsem, ki znajo svet videti v svetlih barvah in verjamejo v moč mavričnih bitij. 


S slikovitim opisovanjem je avtorici uspelo, da se med branjem potopiš v svet mavričnih bitij in v sebi ponovno odkriješ otroško veselje, ko si ta nežna in čudovita bitja predstavljaš. K temu pomembno pripomorejo tudi detajlne ilustracije Mojce Fo, o kateri sem že pisala


V Mavričnem gozdu živijo vilini, ki lovijo naše sanje… Sanje so različnih barv in vsak vilin zbira svojo barvo. Vilini pa ne nabirajo samo naših sanj ampak tudi naše misli oz. naše dnevno sanjarjenje, ki je v bistvu kopica naših želja....


»Zelena barva je zelo pomembna za Mavrični gozd. Za vsake zelene sanje, ki jih vilin prinese, na velikem drevesu požene nov listek«

 

"Rdeče sanje so zelo različne. Včasih so rdeče od ljubezni, včasih od besa. Okus imajo po rdečem jabolku ali po rdečih jagodah. Nekatere so vroče kot ogenj, druge dišijo kot hibiskusov cvet…"

»Največ rumenih želja dobim od ljudi, ki se zbujajo v temna, hladna in deževna jutra. Želijo si, da bi jih zbudilo sonce.« 


Preprosta zgodba nas na simpatičen način opominja, naj se nam ne mudi ne v sanjah, ne v našem natrpanem vsakdanu. Da lahko vonj stvari sicer ujamemo, ne moremo pa ujeti njihove duše, zato se moramo naučiti uživati v trenutku, ko prejemamo njihov dar in se izogniti želji, da bi lepe stvari ujeli. Uči nas, naj se veselimo prebujanja narave in njene rasti. Da je najlepši tisti, ki pomaga drugim, in da je največ vredno to, da nisi sam…

Mavrični svet ustvarjamo vsi, ki sanjamo v barvah… Zatorej sanjajte o lepih stvareh in pomembno prispevajte k Mavričnem svetu...


Knjigo  lahko naročite na naslovu, info.dorimu@gmail.com, jaz pa vam za namenček izdam, da sem knjigo prijela v dar od prijazne Žive, ki mi je napisala tudi posvetilo, keterega željo predajam tudi vam...
 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...